Uczestnictwo w działaniach rady rodziców jest prawem i przywilejem rodzica, niosącym za sobą wiele korzyści, do których należy m.in. możliwość wpływu na jakość pracy szkoły, jej wizerunek oraz ofertę. Wybrane kompetencje Rady Rodziców:
Występowanie we wszystkich sprawach dotyczących szkoły do dyrektora oraz pozostałych organów szkoły, a także organu prowadzącego i sprawującego nadzór pedagogiczny.
Uchwalanie, w porozumieniu z radą pedagogiczną, programu wychowawczego i profilaktycznego szkoły.
Opiniowanie projektu planu finansowego szkoły składanego przez dyrektora.
Opiniowanie programu i harmonogramu poprawy efektywności kształcenia lub wychowania.
Opiniowanie możliwości podjęcia w szkole działalności przez stowarzyszenie lub inną organizację, w szczególności organizację harcerską.
Opiniowanie dorobku zawodowego nauczycieli, w związku z ubieganiem się przez nich o awans zawodowy na stopień nauczyciela kontraktowego, mianowanego i dyplomowanego.
Występowanie do dyrektora z wnioskiem o wprowadzenie obowiązku noszenia przez uczniów (na terenie szkoły) jednolitego stroju oraz udział w określeniu wzoru tego stroju.
Występowanie z wnioskami o dokonanie oceny pracy dyrektora i nauczycieli.
Występowanie z wnioskiem o utworzenie rady szkoły.
Wybór przedstawicieli rodziców do rady szkoły, komisji oraz innych organów, których przepisy przewidują udział przedstawicieli rodziców uczniów danej szkoły.
Wybór przedstawicieli rady do komisji konkursowej na stanowisko dyrektora.
Uchwalanie corocznego preliminarza rady i jego zmian oraz zatwierdzanie rocznego sprawozdania finansowego rady (po zbadaniu sprawozdania przez komisję rewizyjną i przedstawieniu przez nią opinii w tej sprawie).
Uchwalanie propozycji wysokości składek rodziców.
Podejmowanie decyzji o sposobach wydatkowania zebranych funduszy.